Tarihteki ilk karantina nerede ve nasıl meydana geldi ?

Karantina uygulandığını bildiğimiz ilk hastalık cüzzamdır.

Tevrat’ta İsrailoğullarına cüzzamlılardan uzak durmaları emredilmiştir.İncil’de de bu hastalığa detaylı şekilde yer verilmiştir.

Cüzzamın şekil bozukluğuna ve vücutta yaralara sebep olması yüzyıllar boyunca hastalığın kolayca bulaşabileceği inancı oluşturmuştur.

Bu hastalığa yol açan bakteri (Mycobacterium leprae) 1873 yılında bulununcaya kadar cüzzam yanlış anlaşılan ve korkulan bir hastalık olmaya devam etti.

Peki karantina kelimesi yani ilk karantina ne zaman oldu ?

Bu sorunun yanıtı 14 . Yüzyılda Avrupa’yı sarsan veba salgınında saklı.

1347’de güney Avrupa’ya ulaşan veba 1350 yılında Rusya , İngiltere ve Almanya’ya yayılmıştı.Bu salgında Avrupa’nın 3 te 1’inin yok olduğu tahmin edilmekte.

Salgının bu ağır sonuçları bulaşıcı hastalıklara karşı ciddi tedbirlere yol açtı.1374’te Milano Lordu Barbanas Visconti vebalı olan herkesin kırsal alana götürülmesini iyileşenlerin iyileşmesini ölenlerin ise orada ölmesini emretmiştir.

Akdeniz’in kalabalık limanlarından biri olan Ragusa’da şehrin başhekimi Jacobo de Padua tedavi için şehrin dışından gelen hastalar için şehir surlarından uzakta tedavi edilmelerini emretmiştir. Ancak bu tedbirler pek bir işe yaramamış kent konseyi salgını önlemek için daha radikal kararlara başvurmak zorunda kalmıştır.

1377’de Yüksek Konsey “Terentino” uygulaması için bir yasa çıkardı . Bu yasaya göre vebadan etkilenen bölgelerden gelenlerin 30 günlük bir karantina altına alındıktan sonra şehre girilmesine izin verilecekti.

Böylece bu olayla karantina kelimesi ilk defa “Terentino” şekli ile kullanılmaya başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir