Dünya’nın yeni bir ‘ayı’ var

Minor Planet Centre, Dünya’nın son üç yıldır ikinci bir ay tarafından yörüngesinde olduğunu duyurdu. Ancak keşif hakkındaki heyecan büyürken, bu ayın ana uydumuz kadar etkileyici olmadığına değinmek önemlidir. Son derece zayıf – sadece bir ila altı metre arasında olduğu tahmin ediliyor. Söz konusu olan uydu uzun süre bizimle olmayacak.

Cisim ilk olarak ABD astronomları Theodore Pruyne ve Kacper Wierzchos tarafından 15 Şubat’ta Arizona’nın Tuscon yakınlarındaki Lemmon Dağı Gözlemevi’nde 1,52 metrelik bir teleskopla tespit edildi.

Müteakip gözlemler yörüngesinin hesaplanmasını sağladı ve Küçük Gezegen Merkezi, 25 Şubat’ta 22:53 Evrensel Saat’te (UT), keşfi 2020 CD₃ olarak belirledi ve geçici olarak Dünya’ya bağlı olduğunu doğruladı.

2020 CD₃ nesnesi aslında yörüngeleri Dünya’nın yörüngesinden geçen bir asteroit sınıfının küçük bir üyesidir. Bazen, Dünya’ya yaklaşırlar veya Dünya ile çarpışırlar, ancak bu durumda bir çarpışma bizim için bir felaket olmazdı çünkü 2020 CD₃ o kadar küçüktür ki, yere ulaşmadan önce atmosferde parçalanırdı.

Bununla birlikte, gezegenimizle çarpışmak yerine, 2020 CD₃’nin Dünya’ya ilk yaklaşımı, onun daha büyük, kalıcı ayımızdan biraz daha büyük bir mesafede yörüngeye yakalanması anlamına geliyordu.

2020 CD3’nin Perspektif Görünümü. Beyaz grup, Dünya’nın ana, kalıcı ayının yörüngesidir. 

Bunun gibi “mini uydular” gelir ve gider ve 2020 CD muhtemelen serbest kalmadan önce izleyeceği yol hakkında Bir çalışma.

Bunların hiçbiri uzun süre kalmaz, çünkü çok daha büyük kalıcı ayımızdan ve Güneş’ten yer çekiminin çabaları yörüngelerini kararsız hale getirir. Esir alındıktan sonra, Güneş hakkında bağımsız bir yörüngeyi geri almak için serbest bırakılmadan önce Dünya’yı birkaç yıldan fazla bir süre boyunca yörüngede toplarlar.

Tahmin etmesi zor

Bir mini ay keşfedildikten sonra, yörüngesini tam olarak tahmin etmek imkansızdır çünkü bu küçük bedenler Güneş’in radyasyonu tarafından algılanabilir bir şekilde itilir ve ortaya çıkan etkiyi hesaplamak için boyutları, şekilleri ve yansıtıcılıkları hakkında çok az şey biliyoruz. 2006 RH₁₂₀ olarak adlandırılan önceki bir ziyaretçi, yoluna devam etmeden önce Eylül 2006 ile Haziran 2007 arasında Dünya çevresinde dört yörünge döngü yaptı. Şimdiye kadar Güneş’in uzak tarafına seyahat edecek, ancak 2028’de tekrar Dünya’ya yakın olacak.

Dünya’nın iddia edilen diğer “uyduları” Güneş ile ilgili yörünge dönemi tam olarak bir yıl olan asteroitlerdir. Bu yüzden Dünya ile bir ilişkileri var gibi görünseler de, aslında sadece Dünya ile birlikte, ancak Dünya’dan bağımsız olarak Güneş’in etrafında dönüyorlar.

Bunlar Dünya’nın “yarı uyduları” olarak bilinir. Bunlardan biri olan 1991 VG, 1992’de Dünya’nın en az bir gerçek yörüngesini yapmış gibi görünüyor ve gelecekte de tekrar yapabilir.

Asteroit 2016 HO3’ün Güneş’e (büyük döngüler) ve Dünya’ya (küçük döngüler) göre yörüngesi. NASA / JPL-Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

2020 CD₃ ilginç bir yeni keşif olsa da, felaket bir çarpışma veya ekstra ay ışığı beklemeyin. Bununla birlikte, en azından bir süreliğine, ana ayımızın çok küçük bir kuzeni var.

kaynak: https://theconversation.com/earths-got-a-new-moon-heres-what-to-expect-132554