Corona virüsüne rağmen Tayland neden sınırlarını kapatmıyor?

Tayland’da turizim sezonu yıl boyu devam ediyor.Özellikle Kasım ile Aralık arasında serin ve yağışsız hava durumu turistleri akın akın Tayland’a çekiyor lakin bu yıl diğer yıllardan farklı normalde adım dahi atılmayacak sahiller,tapınaklar,tatil köyleri şu sıralar eski yılları aratan cinsten.

Bunun en temel nedenlerinden biride turist kapasitesinin çoğunu Çinlilerin oluşturması. Bildiğiniz üzere Çin’de yeni adıyla Cov19 virüsü etkisi altına almış durumda.

şu ana kadar 35 vaka tespit edildi.

Tayland şu anda Çin dışında en çok corona virüsü vakasının görüldüğü ülke.

Geçen yılın verilerine göre 39.7 milyon Çinli turistin geldiği Tayland şu an bu sayının yarısına bile ulaşamamış durumda. Bu sebeplerden ötürü Ülkenin genel geçim kaynağı olan turizm patronları ve çalışanlarından şikayetler yağıyor.

Aslında Tayland Çinli turistlerin seyahatine bir somutlara getirmemişti ama Çin hükumeti salgının daha fazla yayılmaması için milyonlarca insanını karantina altına aldı ve seyahat yasağı uyguladı.

Tüm bunlara rağmen Tayland hükumetinin turizm gelirinden vageçememesi yankı uyandırsa da. Tayland hükumeti seyehatleri durdurma konusunda pek istekli değil.