Corona virüs Aşısı Geliştirmek Neden Bu Kadar Uzun Sürecek?

Dünya Sağlık Örgütü(WHO), yeni corona virüs aşısının 18 aydan önce piyasaya çıkmayacağını söyledi. Peki tüm küresel çabalara karşın, bir aşının bulunması neden bu kadar zaman alıyor?

Küresel çabalara karşın neden bu kadar uzun sürebileceğini açıklamak için, biraz virüs hakkında bilgilendirelim.

Corona virüsü kaynağını yarasa çorbası olduğu iddia edilirken geçtiğimiz günlerde pangolin isimli hayvanın virüsü yaydığı iddia edilmişti.

Uluslararası Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu, ekibini bu iki adımda devreye sokmuştu: mevcut virüsün özelliklerinin belirlenmesi, daha sonra potansiyel aşıların klinik öncesi testinin yapılması.

Geçtiğimiz günlerde ise Dünya Sağlık Örgütü aşının tamamlanması için yaklaşık 18 ay daha beklenmesi gerektiğini belirtmişti.

Gün geçtikçe mutasyona uğrayarak yaygınlaşması kolaylaşmış oldu. Başlangıçta insanlar arasında bulaşmıyordu. Sadece hayvandan hayvana bulaşmaktaydı, ama şimdi mutasyona uğrayarak, sürekli insandan insana bulaşmanın önemli bir adımını attı.

Corona virüsü mutasyona uğradıkça aşı ilerlemesi sıfırlanacak mı?

Söz konusu durumda aşı ilerlemesi sıfırlanmasa da aşının tamamlanma sürecini uzatacaktır. Aşının geliştirilmesine engel olan sadece mutasyon ihtimali değil. Diğer bir zorluk, potansiyel aşıları geliştirmek için gerekli olan, virüsten protein üretmektir. Bu proteinler, bir kişinin bağışıklık sisteminin gelecekteki enfeksiyonlara karşı korunmasına izin vererek, uygulandığında bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkarmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Neyse ki, viral proteinleri, yapılarını ve işlevlerini anlamadaki son gelişmeler, bu çalışmanın dünya çapında önemli bir hızla ilerlemesine izin verdi. Her ne kadar 18 ay bize çok uzun gelse de bir aşı geliştirmek için esasında kısa bir süre denilebilir.

Yani, Bir aşı geliştirmek büyük bir iştir ve bir gecede olabilecek bir şey değildir. Ancak işler planlanırsa, daha önce gördüğümüzden çok daha hızlı olacaktır.

kaynak: https://theconversation.com/heres-why-the-who-says-a-coronavirus-vaccine-is-18-months-away-131213

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir